A palackorr delfinek!!
Radics virg 2007.06.23. 20:39
Ismerjtek meg kzelebbrl a palacorr delfineket!!!
A palackorr delfin
A legismertebb delfin, nemcsak az cenokban s tengerekben val szles elterjedtsge okn, hanem, mert vele tallkozhatunk leggyakrabban a delfinriumokban, filmekben. Viszonylag nagy mret delfinfaj, akr 4 mter hosszra is megnhet. Nevt a borospalackra hasonlt szja ("csre") alapjn kapta, amit az els nvadk orrnak nztek. A hmek nagyobbak, mint a nstnyek.
Vilgszerte elterjedt a melegebb, szubtrpusi s trpusi tengerekben, de a meleg ramlatok rvn szakra s dlebbre, a mrskelt gvben is elfordulhat, a legszakibb populci Skcia partjainl. Elssorban a seklyebb, part menti tengerrszeket kedveli, a kontinentlis talapzat hatrig. Gyakran lthat blkben s lagnkban, st a nagyobb folykba is felszhat. A melegebb, seklyebb vizekben l delfinek kisebbek, mint az szakiak. A floridai delfinek tlagosan 2,5 mter, mg a skciai Moray Firth-nl lk tlagosan 4 mter hosszak.
Nagyszer sz, ltalban 5-11 km/h-s sebessggel haladnak, de kpes felgyorsulni 35 km/h-ra is. Nem gy alszanak, mint sok ms emls. Egyes kutatk szerint a kt agyfltekje felvltva pihen s aktv, msok szerint a viszont apr, pr msodperces alvsi peridusai vannak.
Elssorban halakkal, garnlkkal s tintahalakkal tpllkozik. A nagy tmegben egytt sz zskmnyra sszehangoltan, csapatban vadszik. Az emberekkel is szvesen "egyttmkdik", a halszhajkat tudatosan kvetik a zskmny remnyben. Egy delfin tlagosan 6-7 kilogramm tengeri llatot fogyaszt el naponta.
Termszetes ellensgei a nagyobb cpk s a kardszrny delfinek lehetnek. Azonban ritkn vlnak zskmnny, st, a cpkkal szemben sokszor maguk lpnek fel tmadlag, kemnyen megrohamozva ket.
Fejlett szocilis kapcsolatokon alapul csoportokban l. Egy csapat tbbnyire egy tucat delfinbl ll, de idnknt tbb szzan is sszegylhetnek egy-egy kedvezbb tpllkelltottsg terleten. A csapatok sszettele vltoz: llhat a nstnyekbl s utdaibl, vagy fiatal egyedekbl (nstnyekbl s hmekbl) egyarnt. A kifejlett hmek tbbnyire egyedl, vagy 2-3 fs csapatokban lnek.
A szocilis kapcsolatokat, belertve a vadszat sszehangolst is, fejlett kommunikcija segti. A fttyk sorozatt tbb kutat nyelvnek vli. Ha ez igaznak bizonyul, akkor akr az ember s delfin kommunikcija is lehetv vlhat. Az biztos, hogy minden egyes delfinnek sajt, megklnbztethet "beszde" van, amellyel informcikkal szolgltathat sajt magt, helyzett, kondcijt illeten a trsai szmra. Msok nem fogadjk el a "delfin-nyelv" ltezst, mindenesetre eddig 30 fttyjelet mr meg tudtak klnbztetni a tudsok.
A delfinek a homlokukban lv, szonrknt mkd echolokcis szerv segtsgvel nagyszeren tjkozdnak a vzben. Nagyfrekvencij (akr 200 ezer Hz is!) hangokat bocstanak ki, amely segtsgvel egy msodpercen bell szlelik az akr tbb szz mterre sz halrajokat is. Maguk a hangkpz szervek az orrregben helyezkednek el, ezek az gynevezett orrzskocskk. Mivel a hanghullmok a szilrd anyagban is terjednek, a vz alatt csukott orral is gond nlkl tudnak hangokat kibocstani a koponyacsontokon keresztl. A visszaverd hangokat a szem mgtt tallhat apr flnylson keresztl fogja fel hallcsontocskival, amelyek a ceteknl a legkemnyebbek az egsz llatvilgban. A jobb tjkozdst az is segti, hogy a kt fl mkdse fggetlen, gy egyrtelmen meg tudja hatrozni a hang irnyt. Egyes kutatsok szerint a hangkpzsben s fogadsban az llkapocs ells rsz is szerepet vllal, amelyben rengeteg idegvgzds tallhat. A ltsuk is les, viszont a szaglsuk fejletlen.
A delfinek rendkvli rtelmi kpessgei bizonytottak, belertve a numerikus rtkek sszehasonltsnak kpessgt is, felismerik magukat a tkrben, kpesek eszkzket is hasznlni. Ez utbbira plda, hogy Ausztrlia partjainl, a Cpa-blben szivacsot hasznlnak a "csrk" vdelmre, mikzben a homokos tengerben kutatnak. Ezt viselkedst csak ez a populci mutatta, s azon bell is, elssorban a nstnyek. Az anyk ugyanis a lnyaikat tantjk meg erre a viselkedsre. Mauritnia partjainl a delfinek s a halszok kztt egy hatkony egyttmkds jtt ltre: a delfinek az emberek hliba hajtjk a halakat. Ezen s hasonl sajtossgok alapjn tbben felvetettk, hogy a delfineknl egy sajtos kultrrl lehet beszlni, de ezt sokan vitatjk (mr maga az llati kultra meghatrozs sem egyrtelm).
A przsi idszak ltalban mrciustl prilisig tart. Ekkor a hmek kemny csatkat vvnak a nstnyekrt. A rvid ideig tart prkapcsolatot a hm kezdemnyezi, mikor a nstnyhez csatlakozik, s aktvan udvarol neki. A megtermkenyls utn tlagosan 12 hnappal szletik meg az jszltt delfin, krlbell 1 mteresen. A nstnyek rendszerint 2-3 vente ellenek, kivve, ha az utduk hamar elpusztul. A kicsik 12-18 hnapig szopnak, de mr 6 hnaposan elfogyasztjk els szilrd tpllkukat. Az anya s utda kztt 4-5 vig marad fenn a rendkvl szoros kapcsolat. A nstnyek 5-12, a hmek 9-13 vesen vlnak ivarrett. A nstnyek krlbell 40 ves korukig, mg a jval stresszesebb letmd hmek 30 vig lnek.
Egyes megfigyelsek szerint a hmekre jellemz lehet a biszexualits is. A fiatal hmek kztt szoros ktds alakulhat ki, amelynek rsze lehet a szexulis kapcsolat is. Megfigyeltk, hogy ksbb ezek a hmek egyttmkdnek egy-egy nstny megszerzsben, mikzben egyms irnyba is intenzv szexulis viselkedst mutatnak.
A palackorr delfint s az ember kztti kapcsolat klnleges. Rengeteg trtnet szl delfinek ltal megmentett hajtrttekrl, klnleges bartsgokrl. A delfinriumokban a kznsg is rzkelheti rendkvli intelligencijukat. Azonban ez sem akadlyozott meg minket abban, hogy vadsszunk rjuk, hsukrt, olajukrt, vagy ppen azrt, mert vetlytrsaknak rezzk ket a tengeri lvilg kizskmnyolsban. Az ipari mret halszat gy is veszlyezteti a delfineket, hogy nem k a clpontok, rengeteg delfin fullad meg pl. a tonhalra halszk hliban. Nincsen elg adat a faj llapotrl, termszetvdelmi sttuszrl. Br tbb orszgban is vdelmet lveznek, a halszat s az intenzv globlis felmelegeds felteheten ersen veszlyezteti.
A faji besorolsa mg ma sem tisztzott. Hagyomnyosan kt ikerfajt klntik el, a kznsges palackorr delfint (T. truncatus), s az indiai-ceni palackorr delfint (T. aduncus). Ezek mintzatban s sznben is vannak klnbsgek, az elbbiek szne inkbb kkes, az utbbiak sttszrke, a hason vilgos pettyekkel. jabb kutatsok szerint az indiai-ceni faj a pettyes delfinek nemzetsgbe (Stenella) tartozik.
Egyes rendszerek mg kt alfajt (fajt?) is megklnbztetnek: a csendes-cenit (T. gillii vagy T. truncatus gillii), valamint a fekete-tengerit (T. truncatus ponticus).
|